5. međunarodni Kongres o sigurnosti i kvaliteti hrane - “Sigurna hrana, danas i sutra“

5. međunarodni Kongres o sigurnosti i kvaliteti hrane pod nazivom “Sigurna hrana, danas i sutra“, održao se od 6. do 9. studenog 2024. godine u Poreču.
5. međunarodni Kongres o sigurnosti i kvaliteti hrane  -  “Sigurna hrana, danas i sutra“

5. međunarodni Kongres o sigurnosti i kvaliteti hrane pod nazivom “Sigurna hrana, danas i sutra“, održao se od 6. do 9. studenog 2024. godine u Poreču. Na Kongresu se raspravljalo o novim kontaminantima u hrani, aktualizirale su se teme zbrinjavanja hrane, smanjenja otpada od hrane i otvaranja banke hrane, ali i važnosti kontrole predmeta i materijala koji dolaze u kontakt s hranom. Bilo je riječi o sigurnosti hrane animalnog podrijetla s naglaskom na mikrobiološka onečišćenja i izazove u sprečavanju njihovog nastanka i širenja.

Kongres je bio namijenjen svim proizvođačima hrane, distributerima te stručnim i znanstvenim institucijama koje se bave analizama i procjenama rizika hrane, kao i svim dionicima lanca sigurnosti hrane „od polja do stola". U radu kongresu sudjelovali su Alen Župan i Nataša Radulović.

Ustanova je predstavila rad, „Prepare for the unexpected: Norms, procedures, and regulatory requirements against microbiological challenges (risks) in food preparation and distribution, a dali smo inicijativu za održavanje i aktivno smo sudjelovali u radu okruglog stol na temu "Smanjenje otpada od hrane i sustav doniranja hrane", kojeg je moderator bila izv. prof. dr. sc. Jasna Bošnir, dipl. san. ing. (Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“), a sudionici Marija Batinić Sermek, dipl. ing. preh. teh. (voditeljica Službe za kvalitetu hrane i informiranje o hrani - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva), doc. dr. sc. Jasmina Ranilović, dipl. ing. (direktorica projekata i primijenjenih istraživanja - Podravka d.d.) i Ana Marija Crnić, dipl. ing. (Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom - Grad Zagreb) i Alen Župan, mag.soc.geront. (ravnatelj Ustanove “Dobri dom” Grada Zagreba).

I ovom prilikom pokazali smo da su sve profesionalne i vrijedne aktivnosti djelatnika DOBROG DOMA (izravne i neizravne tijekom pripreme, podjele i dostave obroka) usmjerene, već više od 20 godina, unaprjeđenju i očuvanju zdravlja pojedinca, obitelji i zajednice, te prevenciji primjenom higijensko-sanitarnih mjera kao i podizanjem razine javno-zdravstvene svijesti, stavova i ponašanja svih dionika u svakodnevnom radu ustanove.

Pristupačnost